کاربرد پرینتر 3 بعدی

کاربردهای پرینتر ۳ بعدی

پرینتر های سه بعدی توانایی تولید هر نوع قطعه ای با هر شکلی و زاویه ای که باشد، تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی،… و هر قطعه ای با هر طراحی را دارد. این نیاز در همه جا قابل لمس است. صنعت، پزشکی، آموزشی، خودرو سازی، نظامی و هر کاری که نیاز به شبیه سازی ، تولید ماکت و ساخت طرح اولیه دارد،با استفاده از پرینتر سه بعدی، هم می تواند، پروسه ی زمانبر شبیه سازی و ساخت ماکت قطعات را تسریع بخشد و تنها با پرینت گرفتن طرح سه بعدی در زمانی بسیار کم، به بررسی قطعه بپردازد.

امروزه مدلسازی سه بعدی در رشته های گوناگونی همچون قطعه سازی، معماری، طراحی صنعتی، روباتیک، صنایع هوافضا و…رایج است. این مدلسازیها تا پیش از این به شکل تصاویر دو بعدی روی صفحه های نمایشگر یا روی کاغذ ارائه می شدند تا افراد با دیدن آنها درکی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند.

در ادامه چند نمونه از حوزه های پر کاربرد پرینتر های ۳ بعدی آمده است:

 1. یکی از جلوه های مهم پرینتر های سه بعدی و جذابیت آنها جنبه استفاده آنها در زمینه سلامت و ساخت اعضای بدن انسان می باشد در حال حاضر هنوز چنین فناوری وجود ندارد ولی به زودی خواهیم دید که از طریق سلو های بدن خود فرد به ساخت اعضای بدن او از طریق پرینتر های سه بعدی پرداخته می شود.تحقیقات حاکی از آن است که با استفاده از استخوان و بافت های بدن انسان می توان نمونه های واقعی اعضای بدن او را با استفاده از این پرینتر ها ساخت. در حال حاضر برای درمان بیماری های ارتوپدی از قطعات فلزی و ایمپلنت ها در استخوان ها استفاده می شود که امید است به وسله ساخت این اعضا غضروف و استخوان ساخته شده توسط این پرینترها جایگزین این قطعات شود. این ابتدایی ترین مرحله در ساخت اعضا می باشد و چشم اندازهای وسیع تری برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

  پرینتر 3 بعدی در جراحی

  استفاده از پرینتر ۳ بعدی برای تولید بافت طبیعی بدن انسان

 2. هوافضا
  چاپ سه بعدی در هوافضا، نوآوری سریع و پروازی با اعتماد به نفس را رقم می زند. این تکنولوژی به محققان کمک می کند ایده های خود را به راحتی تصویرسازی کنند و بهتر بتوانند تحقیقات خود درباره فضای ماوراء جو زمین را کامل کنند. در گذشته طراحان در هوافضا باید زمان زیادی را صرف تصور و مدلسازی می کردند. امروزه تکنولوژی چاپ سه بعدی، این اجازه را به مهندسین هوافضا می دهد که در ساخت تجهیزات، دستگاه ها و قطعات یدکی هواپیما بتوانند اختراعات خود را به راحتی نمونه سازی کنند و بتوانند قالب های مختلفی را چاپ کنند.و حتی در تعمیر قطعات هواپیمای خود سرعت عمل داشته باشند. عدم وابستگی به ساخت در قالب ها و در نتیجه افزایش توانایی برای تولید قطعات پیچیده بدون محدودیت در هندسه باعث شده که این روش نسبت به روش های قدیمی تر همچون ریخته گری و ماشین کاری پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

  ساخت بدنه هواپیما با پرینتر 3 بعدی

  ساخت بدنه هواپیما با پرینتر ۳ بعدی

  از مزایای استفاده از این فناوری، ساخت قطعات یکپارچه و مستحکم است به گونه ای که دیگر نیاز به مونتاژ چندین قطعه روی هم نیست. در سال های اخیر شاهد تولید نهایی قطعات موتور فضاپیماها و موشک ها توسط پرینترهای سه بعدی هستیم. با توجه به محدودیت های موجود در به کارگیری روش های دیگر ساخت قطعات در فضا شیوه استفاده از چاپ سه بعدی روش منحصر به فرد در ساخت قطعات مورد نیاز در فضا است.

 3. معماری
  ساخت سریع جزئیات ساختمان، مدل ها و ماکت های با دوام از طراحی های مختلف معماری، تنها با چاپ سه بعدی امکان پذیر شده است. تکنولوژی چاپ سه بعدی به معماران و شرکت های معماری کمک می کند که به طرز حیرت انگیزی ماکتی بادوام و دقیق از مدل های طراحی شده وآرایه های مختلف طرح خود داشته باشند.

  ماکت سازی با پرینتر 3 بعدی

  ماکت سازی با پرینتر ۳ بعدی

 4. خودروسازی
  چاپ سه بعدی نمونه طراحی شده قطعات در خودروسازی و بررسی دقیق نمونه، قبل از تولید ، از کوچکترین خطا در تولید جلوگیری کرده و به طراحی دقیق تر تجهیزات کمک می کند. مهندسین می توانند با چاپ سه بعدی نمونه قطعات با حجم کم،بررسی های لازم را دقیق تر انجام داده و از تولید و اشتباهات مکرر جلوگیری کنند. چاپ سه بعدی موانع نوآوری در تولید را می شکند و حرکت در راستای تولید با اطمینان را سرعت می بخشد.
 5. قطعات صنعتی
  تولیدات صنعتی بر پایه طراحی دقیق و حرفه ای قطعات استوار می باشد. این امر نیاز به بررسی دقیق نمونه قیل از تولید می باشد، که پرینترهای سه بعدی کمک شایانی در این زمینه به تولید کنندگان می کند. با استفاده از پرینت سه بعدی می توان سفارشات سریع قطعات با ساختار پیچیده را با تمام جزئیات بررسی و نواقص را رفع کرد.
 6. تجهیزات نظامی
  تجهیزات نظامی دارای ساختار پیچیده و قطعات ظریف و حساسی می باشد که این امر مدلسازی و ماکت سازی طرح اولیه را مشکل کرده. با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان هر نوع قطعه ای با هر ساختاری را چاپ کرد. می توان عنوان کرد بیشترین کاربرد پرینترهای سه بعدی در این زمینه می باشد.
 7. تجهیزات پزشکی
  برای تولید تجیزات پزشکی و طراحی های دقیق در این زمینه، و همچنین تولید اندام های مصنوعی، نیاز به تولید طراحی قالب هایی با ابعاد و متریال بادوام می باشد که پرینترهای سه بعدی پاسخگوی این نیاز در علم پزشکی می باشند.
 8. هنر
  در سال ۲۰۰۵، مجله های دانشگاهی، از احتمال استفاده پرینتر های سه بعدی در رشته های هنری خبر دادند که توسط Martin John Callanan در دانشگاه معماری Bartlett پیگیری میشد. به مرور، پرینترهای سه بعدی، با توانایی ارائه  کالاهای اختصاصی مانند قاب های موبایل دلخواه، عروسک ، مجسمه و شکلات های سه بعدی محبوب تر شدند.

  ساخت اشیا هنری با پرینتر 3 بعدی

  ساخت اشیا هنری با پرینتر ۳ بعدی

  مشاوره ، خرید و تعمیر پرینتر و تجهیزات با دنیای کارتریج

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>